Kuru Erik

Çok sayıda türü ve yetiştirilme ortamı olan erik, gıda sektöründe dünyada ve ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Afrika, Güney ve Kuzey Amerika, Türkiye gibi bir çok ülkede üretimi yapılan bu meyvenin bir çok çeşidi ve değerlendirme şekilleri vardır. Örneğin, Avrupa erikleri kurutmalık ve sofralık kısmen de olsa konservelik olarak tüketilmektedir. Ülkemizde ise, Can, Sübü Can, Malatya, Sarı Bosna, Papaz, Bardak ve Sultani gibi çeşitlerle taze, kuru, sofralık ve konservelik olarak tüketilmektedir.


Erik meyvesinin A, B1, B2 ve C vitaminleri ve şeker içerdiği, diyetlerde kullanılabileceği, deri, saç ve gözler için yararlı olduğu; taze meyve olarak böbrek ve mide için iyi bir tonik olup artrit ve romatizmalara iyi gelmesinin yanısıra erik kurusunun toz haline getirilerek öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarına karşı kullanıldığı, bazı erik çeşitlerinin çekirdeklerinden elde edilen yağın cilt güzelliği üzerinde çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bütün bunların haricinde, pasta, tart, puding ve likör yapımında da değerlendirilmektedir.


Kuru erik tamamen doğal yetiştirilip olgunlaşmasının ardından toplanır. Kuru erik içeriğinde bulunan besinleri ve yüksek lif oranını kaybetmeden daha uzun süre muhafaza edebilmek için çekirdeğinden ayrılarak yıkanır, güneşte kurutularak tüketime hazır hale getirilir.


Firmamız sahip olduğu diğer tüm organik ürünlerde olduğu gibi, organik üretimin amaçladığı tüketici sağlığını koruma, ilaç, gübre, büyüme düzenleyiciler ve hormonlar gibi kimyasal, çözülebilir ve inorganik maddelerden uzak %100 organik bu ürünleri siz değerli tüketicilerimizin sofralarına konuk etmeyi misyon edinmiştir.

Soft (Nemlendirilmiş) Erik

Kuru erik tamamen doğal yetiştirilip olgunlaşmasının ardından toplanır. Kuru erik içeriğinde bulunan besinleri ve yüksek lif oranını kaybetmeden daha uzun süre muhafaza edebilmek için çekirdeğinden ayrılarak yıkanır, güneşte kurutularak tüketime hazır hale getirilen ürün Tesisimizde yüksek sıcaklıktan geçirerek nemlendirip el değmeden paketleme işlemi yapıyoruz. Ürünün bu formunda yenilebilmesi daha kolay ve yumuşak bir lezzet elde etmekteyiz.Sadece sıcak su uygulaması ile ürünün içerisinde oluşabilecek bütün riskleri engelliyoruz. Böylelikle ürünlerimiz yetiştirilişinden sizlere ulaşana kadar sağlığa zararlı hiç bir madde uygulaması yapmıyoruz.