Gün Kurusu Kayısı

Yüksek besin değeri ile kayısı sofralık olarak değerlendirilebildiği gibi kurutularak daha uzun süre tüketilmesi sağlanır. Dünya kayısı üretimi açısından önemli olan Türkiye’de, üretimin çoğunluğu Malatya Elazığ-Erzincan Bölgesi’nden sağlanmakla birlikte, Malatya, başlıca üretim merkezidir. Malatya’nın kendine has sahip olduğu ve tüketiciye sunduğu kayısı çeşitlerinden biri “gün kurusu”dur.


Kuru kayısı çeşitlerinden biri olan Gün Kurusu, kayısının toplanma aşamasının ardından ayıklanarak güneşte kurutularak elde edilir. İçeriğindeki su miktarının diğer kuru kayısılara nazaran daha fazla olması bu çeşidi öne çıkaran faktörlerden biridir. Uzun süre muhafaza edilmek amacıyla güneşte kurutulan gün kurusu, hiçbir katkı maddesi olmadan ve herhangi bir işleme maruz kalmadan tüketim için hazırlanır.

 

Firmamız sahip olduğu diğer tüm organik ürünlerde olduğu gibi, organik üretimin amaçladığı tüketici sağlığını koruma, ilaç, gübre, büyüme düzenleyiciler ve hormonlar gibi kimyasal, çözülebilir ve inorganik maddelerden uzak %100 organik bu ürünleri siz değerli tüketicilerimizin sofralarına konuk etmeyi misyon edinmiştir.