Kayısı Çekirdeği

Kayısı çekirdekli bir meyvedir. Türkiye, Irak, Afganistan gibi bir çok ülkede üretimi yapılan bu meyve gerek endüstri gerek gıda sektörünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çekirdekleri ikiye ayrılır. Tatlı çekirdekleri çerez olarak tüketilirken, acı çekirdekleri ham madde olarak kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Kayısı meyvesi bu yönüyle büyük bir üretim ve pazar payına sahiptir.


Fonksiyonel gıdalar grubunda yer alan kayısı çekirdeği içeriğinde mevcut olan polisakkarit, yağ asidi ve sterol türevlerinin yanı sıra karatenoid, çeşitli vitamin, mineraller ve uçucu bileşikleri bulundurmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bir kayısı çekirdeği % 21,8 protein, % 40,2 yağ, % 35,8 diyet lifi içermektedir. Protein içeriği % 14.1 ile % 45.3 arasında değişmektedir.


Kayısı çekirdeği kabuklu haliyle meyveden ayrılarak kurutulur, ardından uygun ekipmanlarla çekirdek, kabuktan çıkartılır.


Firmamız sahip olduğu diğer tüm organik ürünlerde olduğu gibi, organik üretimin amaçladığı tüketici sağlığını koruma, ilaç, gübre, büyüme düzenleyiciler ve hormonlar gibi kimyasal, çözülebilir ve inorganik maddelerden uzak %100 organik bu ürünleri siz değerli tüketicilerimizin sofralarına konuk etmeyi misyon edinmiştir.